Ve vnitřním prostředí můžete použít jakýkoliv bezbarvý lak. Pro venkovní prostředí Vám mohu nabídnout na tvrdé dřevo Xyladecor extra nebo Xyladecor oversol - silnovrstvou lazuru (životnost 5-7 let), na měkké dřevo Luxol Original nebo Xyladecor classic 2-3x (životnost 3-5 let) Varianty 1 a 2 mají delší životnost, ale složitěji se obnovují. Varianta 3 je jednoduchá na údržbu, ale vydrží méně.
Důležitější než způsob natírání je postup, hlavně dodržení některých zásad. Okna musíte po opálení pečlivě očistit a pak napustit například bezbarvým Luxolem, aby se vytvořil kotvící nátěr, zaručující dobrou přilnavost dalších vrstev. Natírání první vrstvy štětcem je z mého pohledu lepší, protože barva se štětcem lépe spojí s podkladem. Případné nečistoty se štětcem "vetřou" do barvy. Při stříkání pistolí musíme řešit problémy s ochranou skel před postříkáním, musíme mít vhodný bezprašný prostor pro stříkání atd. Na druhé straně se při stříkání vytváří vzhledově kvalitnější nátěr. Při práci se štětcem je vzhled nátěru horší, než při stříkání, ale dá se to obejít použitím matné nebo polomatné barvy.
K nátěrům podlah můžete použít: Xylamon HP - v něm můžete desky máčet, Xyladecor Terrace - bezbarvý lak na dřevěné podlahy v exteriéru - doporučuji natírat.
Xyladecor Standard vydrží déle - cca 5 let, Luxol originál vydrží méně - 3-4 roky. Výhodou XD Standard je lepší vzhled a delší životnost - menší počet oprav. Výhodou Luxolu originál je jednodušší oprava - stačí jen přetřít.
Pro povrchovou úpravu dřeva v exteriéru jsou vhodné (doporučené) barevné odstíny tenkovrstvých lazurovcích laků (v dotazu neuvádíte). Šednutí (počínající plíseň) je způsobeno vlhkostí uzavřenou pod vrstvou laku. Z našeho sortimentu výrobků na čisté, nátěrem neupravené dřevo, je vhodné pro preventivní ochranu proti dřevokazům použít S 1033 Lazurol impregnační základ, následně pro zabarvení dřeva, zvýraznění struktury a pro ochranu proti povětrnostním vlivům použít tenkovrstvý lazurovací lak S 1035 Lazurol Topdecor ve vybraném odstínu. Po zaschnutí je možné použít ještě S 1020 Lazurol venkovní pochozí lak. Vhodnější je použítí pouze S 1033 a tenkovrstvého lazurovacího laku S 1035 z důvodu snadné, i když častější obnovy opětovným napuštěním. Tenkovrstvé lazurovací laky nevytvářejí na povrchu vrstvu, nátěrový film, dřevo může "dýchat a pracovat", nic nepraská, neloupe se a obnova je jednoduchá opětovným napuštěním.
Pro prodloužení životnosti prkenné podlahy můžete použít některý z prostředků jako je např. Bochemit, Lignofix a pod. Pro trvalé řešení by bylo potřebné řešit podlahu stavební úpravou, která by zajistila suché a odvětrané prostředí, pod trámky položit beton s izolací proti zemní vlhkosti.
Staré nesoudržné materiály oškrábat, sádrokarton a narušené podklady doporučujeme podetřít akrylátovou penetrací. Ve světlých odstínech použít ve dvou vrstvách Het Klasik color. V tmavých a sytých odstínech doporučujeme použít Dulux, má podstatně lepší krycí schopnost a je snažší na zpracování. V případě Het Klasiku v tmavých odstínech je nutné počítat s více jak dvěma nátěry.
Primalex je u nás nejoblíbenější, otěruschopný, cenově dostupný materiál vhodný k interiérovým nátěrům ve světlých a středně sytých odstínech, relativně dobře kryjících při dvou nátěrech. Materiál Dulux je většinou "jednonátěrovka", s vysokou krycí schopností, otěruschopností, paropropustností a hlavně omyvatelností. Jsou ideální k nátěru nejen zdiva, ale i dřeva a tapet ve všech odstínech. Zvláště v tmavých odstínech oceníme jejich nesrovnatelně větší krycí schopnost. Navzdory vyšší nákupní ceně větší vydatnost a méně vrstev snižuje náklady na 1m2 plochy.
Vápenná mléka se používala v dobách nekvalitních štukových omítek. V dnešní době je výhodnejší použít jako první nátěr například výrobek Primalex Univerzální penetraci s ředěním 1 díl penetrace na 3 díly vody. Nánášení penetrace doporučuji provést starší štětkou. Během nátěru dojde k odstranění uvolněných zrnek písku a zároveň k dokonalému vyrovnání savosti celé stěny. Po zaschnutí penetrace doporučuji použít pro bílé řešení Het Klasik bílý, pro barevné Het Klasik color.
Doporučuji tento postup. Stěny seškrábané až na štukovou omítku vyspravit výrobkem Primalex Štuková omítka. Po té doporučuji přetřít vápnem na bílení. Takto ošetřené místnosti bude dobré vytápět a hlavně intenzivně větrat. Největším problémem stavby podle popisu bude zřejmě vysoká vlhkost ve zdech a jiný způsob jak ji odstranit než větráním a vytápěním neexistuje. Po vysušení doporučuji použít Primalex Univerzální penetraci a po jejím zaschnutí Het Klasik bílý pro bílé řešení nebo Het Klasik color pro barevné řešení.
Pokud se v bytě nemalovalo 10 let budou stěny značně zaprášené i mastné. Osvědčený způsob přípravy takového podkladu k malování je následující. Do vlažné vody přidejte trochu saponátu (Jar a pod.) Tento roztok malířskou štětkou krouživými pohyby nanášejte na stěnu. Působením teplé vody ve spojení ze saponátem bude docházet k rozmáčení omývaného podkladu, který bude zůstávat na štětce. Štětku vždy s touto rozmytou malbou odstříkněte. Je dobré podlahu zakrýt malířskou folií a posypat dřevěnými pilinami, které absorbují omyté malby. Po omytí nechte stěnu oschnout. Pak natřete výrobkem Primalex Hloubková penetrace a stěna bude ideálně připravena na další malování.
Vyhašené vápno, které se používá na bílení, je hydroxid vápenatý (silná zásaditá žíravina). Její hlavní přínos vychází z chemického složení. Dokáže likvidovat plísně. Z tohoto titulu je ideálním nátěrem pro sklepy, chlévy apod. Při jeho nanášení je nutné chránit si dobře zrak i pokožku. Dále vápno vyžaduje neustálé promíchávání během natírání. Další nevýhodou vápna je jeho náchylnost na vytvoření takzvaných kocourů. Mezi poslední nevýhody vápna patří velká náročnost úklidu ploch potřísněných vápnem. Všechny zmíněné nevýhody odstraňují malířské nátěry. Do Vašich prostor doporučuji Het Klasik, budete určitě velmi spokojeni.
Obě nátěrové hmoty jsou na bázi asfaltů a lze je vzájemně aplikovat na sebe.
Pro obnovu povrchové úpravy střechy z Al šablon je vhodná velmi kvalitní jednovrstvá barva S2820 Hostagrund na pozink. Podklad je potřebné před aplikací očistit od nečistot, prachu - sprašující povrch starého nátěru, případně nepřilnutých zbytků nátěru např. omytím saponátem a tlakovou vodou.
Pro povrchovou úpravu rovné lepenkové střechy můžete použít nátěry na bázi asfaltů, jako jsou např. Gumoasfalt SA 12, Gumoasfalt SA 23, Reflexol, podrobnější infromace o výrobcích a jejich vlastnostech naleznete na www.paramo.cz
Lutex je asfaltová hmota určená pro nátěry střech. ATS je zkratka pro asafaltový tmel pro stříkání, ATN asfaltový tmel pro natírání.